PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=181583}

Propozycja

The Proposition
7,2 7 635
ocen
7,2 10 1 7635
7,6 8
ocen krytyków
Propozycja
powrót do forum filmu Propozycja

Jak wypada ten western w porownaniu do klasyki Leone, Peckinpah'a, Corbucci'ego i pozostalych legend tego kina?

Izzy_B

Wypada o niebo lepiej. Oprócz standardowych, powtarzalnych klisz,, dostajesz jeszcze świetną historię, kapitalny klimat i poczucie, że "western" jest tutaj tylko pretekstem do opowiedzenia "dramatu".

ocenił(a) film na 7
PanTrojkat

rzeczywiście klimat jest kapitalny i historia niebanalna, ale mimo wszystko trochę brakuje do tych wielkich klasyków

lubiefilmy_rav

Brakuje mu co najwyżej klasycystycznego, westernowego kurzu. No i siłą rzeczy zmarszczek.

ocenił(a) film na 8
PanTrojkat

No nie wiem czy antywestern w postaci Dzikiej Bandy (bo widzę, że użytkownik, który wyskoczył z Peckinpahem, do którego się odnosisz pośrednio) to jest film oparty na "standardowych, powtarzalnych kliszach". Ba, nawet w wypadku wymienionych tu bogów spaghetti-westernu ciężko oceniać ich jako ludzi tylko na tych kliszach pracujących...

icdk

Chodzi o to, że każdy kolejny film w tym mocno wyeksploatowanym już gatunku, będzie się wydawał mniej lub bardziej wtórny. Wspomniana Dzika Banda, pomijając oczywiście wymowę, jest formalnie takim pełnokrwistym westernem. Z kolei Propozycja nie. Wręcz przeciwnie. Jest to film o całkowicie inaczej rozłożonych akcentach i od westernów nie różni się tylko historią.

ocenił(a) film na 8
PanTrojkat

Z tym się zgodzę, ale to też dlatego, że ja przede wszystkim nie uważam, że Propozycja to getunkowo western.

icdk

I właśnie to napisałem w poście, z którym polemizujesz.

ocenił(a) film na 8
PanTrojkat

Nie polemizowałem z postem a stwierdzeniami o "kliszach".

ocenił(a) film na 8
PanTrojkat

tzn. całym postem

ocenił(a) film na 10
Izzy_B

Klimat, klimat i jeszcze raz klimat. Muzyka Nick'a Cave'a po prostu jak zwykle genialna.
Najlepsza kwestia: You got the wrong f*cking nigger ;D

użytkownik usunięty
Izzy_B

Filmów Corbucci'ego nie znam, ale co do pozostałych reżyserów, to "Proposition" śmiało można postawić na podium obok ich najlepszych filmów. I to pod każdym względem, tzn. scenariusz, reżyseria, aktorstwo, zdjęcia i muzyka. P.S. Dzięki za podanie Corbucci'ego - właśnie zasiadam do "Navajo Joe".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones